Dok Android proslavlja svoju 17. godinu, operativni sistem nastavlja da se razvija na uzbudljive načine
5. novembra obeleženo je 17 godina od kada je Google predstavio prvu beta verziju ovog operativnog sistema — softvera koji će oblikovati industriju mobilnih uređaja kakvu poznajemo danas. Gotovo dve decenije kasnije, Android više nije “novajlija” — postao je globalna sila sa preko tri milijarde aktivnih korisnika širom sveta.
Tada je verzija za developere obećavala nivo prilagodljivosti i otvorenosti u mobilnim softverima. Beta verzija bila je sirova, nepolirana i daleko od elegantnog, bogatog funkcijama Androida kakvog danas poznajemo. Ipak, već tada je bilo jasno da Android nije samo još jedan operativni sistem za telefone; bio je pravi izazivač za iOS, koji je lansiran samo nekoliko meseci ranije, u junu 2007, uz prvi model iPhonea. Važno je napomenuti i da Google nije bio jedini pokretač Androida. Prva javna beta Androida bila je deo većeg najavljivanja koje je uključilo i Open Handset Alliance — koaliciju tehnoloških kompanija, među kojima su Google, T-Mobile, HTC, Qualcomm, Motorola i drugi, ujedinjeni u cilju stvaranja platforme otvorenog koda.
„Omogućavanjem novog nivoa otvorenosti developerima, koji im pomaže da rade u većoj saradnji, Android će ubrzati tempo kojim će nove i privlačne mobilne usluge postajati dostupne korisnicima,“ piše u saopštenju za javnost Open Handset Alliance-a objavljenom 5. novembra 2007.
Nakon ove objave i izlaska prve beta verzije, godinu dana kasnije, 2008, predstavljen je i prvi komercijalni Android telefon. Bio je to HTC Dream (poznat i kao T-Mobile G1 u SAD-u). Telefon je imao Android 1.0 verziju, ekran od 3,2 inča, procesor od 528 MHz i kameru od 2 MP.
Godinama kasnije, neki od najboljih Android pametnih telefona mogu da prate svoju istoriju upravo do ovog dana, pre 17 godina. Dok Android proslavlja svoju 17. godinu, operativni sistem nastavlja da se razvija na uzbudljive načine.
U svojoj najnovijoj verziji — Android 15 — softver se fokusira na kombinaciju funkcija usmerenih na privatnost i postepenih poboljšanja kako bi unapredio korisničko iskustvo. Iako su mnoge od ovih promena korisne i neophodne, one su suptilne, pa možda nećete primetiti značajan pomak u odnosu na prethodne verzije, osim ako niste dobro upoznati s finijim detaljima Androida. Opet, nije svako izdanje prepuno velikih unapređenja i novih funkcija. Zaključno, s dolaskom funkcija pokretanih veštačkom inteligencijom, uzbudljivim novim hardverskim mogućnostima, sve većim naglaskom na privatnost i bezbednost korisnika, i uređajima u ekosistemu koji dopunjuju pametne telefone, Androidova priča daleko je od završene, prenosi PCPress.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.