Ova moderna zavisnost ne pogađa samo mlade – već i većinu odraslih
Jedna od najvećih savremenih pošasti jeste korišćenje pametnih telefona dok ste za volanom. Godinama policajci na seminarima o bezbednosti u saobraćaju upozoravaju da je telefoniranje tokom vožnje postalo jedan od glavnih uzroka saobraćajnih nesreća – čak opasnije od prekoračenja brzine ili vožnje u pijanom stanju, prenosi Jutarnji.hr.
Ova moderna zavisnost ne pogađa samo mlade – već i većinu odraslih. Ljudi jednostavno ne mogu da izdrže bez gledanja u ekran, zavisni od sadržaja sa mreža poput Instagrama ili TikToka.
Isto se dešava i dok voze. Novo istraživanje je pokazalo da devet od deset vozača u Velikoj Britaniji ne može da završi ni jednu vožnju, a da ne gleda u telefon.
Samo 10% uspeva da odveze ceo put bez korišćenja mobilnog uređaja, pokazuje analiza podataka prikupljenih od pola miliona vozača u proteklih godinu dana, prenosi Daily Mail.
Na putevima Velike Britanije početkom 2024. bilo je registrovano preko 2.300.000 vozača. To znači da više od 2.070.000 njih koristi telefon bar jednom tokom jedne vožnje – alarmantni su podaci koji zabrinjavaju.
Ako ste pešak, nikad ne znate da li ste bezbedni kada prelazite ulicu, čak i na pešačkom prelazu, jer vozač koji nailazi vrlo verovatno gleda u telefon.
Istraživanje je sprovedeno pomoću podataka osiguravajućih kuća.
Tri nivoa rizika pri korišćenju telefona za volanom:
Iako je fokus na mobilnim telefonima, istu vrstu ometanja danas izazivaju i veliki ekrani u novim automobilima. Ono što je nekad bilo jednostavno – kao što je podešavanje "klime" ili promena radio stanice – sada zahteva kompleksne zadatke na ekranu koji odvlače pažnju sa puta.
Zato se sve češće razmatra mogućnost da se ovakvi sistemi ograniče, a osnovne funkcije automobila ponovo kontrolišu fizičkim tasterima i dugmićima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.