Partija šaha sa ChatGPT-ijem: Veštačka inteligencija izgubila kao od šale od starog dobrog Atari 2600

Bez obzira na to što je dobio početnu prednost, ChatGPT se mučio sve vreme

22.06.2025. 20:50
  • Podeli:
chess-2928700_1920 šah igra šaha pixabay-6858534fc470e.webp Foto: Pixabay

Iako ih mnogi smatraju sledećim korakom u napretku veštačke inteligencije, veliki jezički modeli nisu baš tako pametni kao što se smatralo da jesu. 

S vremena na vreme, neki neobičan eksperiment ili test podseti nas da ta takozvana "inteligentna" veštačka inteligencija zapravo ne postoji. Nedavni test to je definitivno pokazao.

Emulacija Atarijevog 2600, koji radi na oskudnih 1,19 MHz, s tačno određenim ciklusom, više je nego dovoljna kako bi u potpunosti pobedio ChatGPT i to u partiji šaha. 

Citrixov inženjer Robert Jr. Karuso sproveo je mali eksperiment tokom vikenda: stavio je Atarijev 2600 nasuprot OpenAI-jevog četbota. Nije se dobro završilo za četbota.

Karuso je navodno dobio ideju od samog ChatGPT-a, nakon što je s botom "razgovarao" o istoriji veštačke inteligencije i šaha. OpenAI-jeva usluga je navodno sama predložila partiju Atarijevog šaha, za šta je Karuso pretpostavio da se odnosi na Video Chess, što je jedini šahovski naslov koji je objavljen za Atari 2600.

Bez obzira na to što je dobio početnu prednost, ChatGPT se mučio. Bot je mešao šahovske figure, topove s lovcima, promašivao očigledne mogućnosti u vezi poteza i napravio gomilu zbunjujućih grešaka. 

U jednom trenutku, ChatGPT je čak okrivio eksterne faktore poput apstraktnih simbola, koje Video Chess koristi za prikaz figura, za svoju nemogućnost praćenja stanja igre i loše igranje.

Bot je očigledno stalno tražio ponovno pokretanje igre, ali ga je na kraju pobedio 8-bitni "engine". CPU od 1 MHz trebao bi, u najboljem slučaju, da može da razmišlja jedan ili dva poteza unapred, dok bi ChatGPT trebalo da može da se oslanja na veliki broj modernih, energetski zahtevnih GPU-ova, kako bi usluga uopšte mogla da funkcioniše. 

Ali, sve te tehničke i tehnološke mogućnosti nisu bile važne. ChatGPT je izgubio.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()