Najviše lažnih novčanica su one manje vrednosti, jer se najčešće i koriste
U Srbiji je u 2024. godini otkriveno gotovo 3.840 falsifikovanih novčanica. Kad je reč o domaćoj valuti, najviše su krivotvorene novčanice od 2.000 dinara, a zatim od 1.000 i 500, dok je među devizama najviše bio falsifikovan evro, i to u apoenima od 50 i 100 evra.
Kako prepoznati lažne novčanice i šta uraditi sa njima?
Da bi se posumnjalo u autentičnost neke novčanice, potrebno je poznavati izgled i zaštitne elemente originalne. U bankama i menjačnicama postoje uređaji koji nepogrešivo otkrivaju falsifikovane novčanice, međutim, građani nemaju tu vrstu pomoći i zbog toga se često dešava da ne umeju da prepoznaju lažan novac i da neretko budu obmanuti.
Najviše lažnih novčanica su one manje vrednosti, jer kako kažu u menjačnicama, te se najčešće i koriste, pa se na njihovu ispravnost ne obraća pažnja kao na ispravnost onih od 5.000 dinara ili 500 evra.
Građani mogu na najbolji način da se zaštite tako što novac neće menjati na mestima koja nisu ovlašćena za to, ističu radnici u menjačnici.
Ako se ipak desi da posumnjate u ispravnost novčanice, odmah bi trebalo da odete u banku ili menjačnicu da je proverite, kažu stručnjaci.
"Te novčanice imaju četiri tačke koje možemo da otkrijemo - to je loš papir, loš kvalitet papira, gde se može pod rukom osetiti, onaj koji je obučen, zatim hologram, vodeni žig i samo tamna boja. To su četiri tačke na koje treba da se obrati pažnja i koje su najbitnije za otkrivanje falsifikata", ističe za UNU menjač novca Borislav Brujić.
Iako postoje načini na koje možemo samostalno da proverimo ispravnost novca, mnogi građani i dalje ne umeju da razlikuju pravu novčanicu od lažne, ili nikad nisu imali dodira sa falsifikovnim novcem.
Ukoliko se desi da je novčanica falsifikovana, građani su dužni da je odmah predaju banci ili policiji, kako bi se zaustavio njen dalji protok, upozoravaju stručnjaci. Nakon toga banka izdaje potvrdu klijentu, zadržava novčanicu i šalje je na dalju analizu u Narodnu banku, a onaj koji ju je doneo ostaje bez nje.
"Falsifikovana novčanica na mestu vodenog žiga, dok se nalazi na stolu, recimo, centralni lik se vidi, dok kod originalne novčanice se ne vidi centralni lik i ne sme da se vidi. Kada originalnu novčanicu podignemo prema izvoru svetlosti, mi ćemo u belom polju novčanice videti taj centralni lik. Novčanice koje se falsifikuju su glatke, nemaju hrapavost, znači moraju malo obratiti pažnju građani, jer to je na kraju krajeva i njihova šteta," objašnjava za UNU dugogodišnji rukovodilac trezora poslovne banke Đorđe Mucić.
Građani mogu da prijave policiji da su prevareni, ali postupak dokazivanja krivice i potraživanja nadoknade novca od osobe koja nam je dala falsifikat dugotrajan je i težak, dodaje naš sagovornik.
Iako se novac sada falsifikuje manje nego ranije, veoma je važno da obratimo pažnju na sve elemente koji nam mogu pomoći da proverimo ispravnost novčanica pre nego što bude prekasno.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.