Masakr u Gracu budi crna sećanja na Ribnikar: Antonović za UNU govorio o tragedijama u Austriji i Srbiji

Kriminolog je objasnio i da li je moguće preduprediti ovakve slučajeve

Autor: Stefan Petrović
10.06.2025. 22:00
  • Podeli:

Deset osoba je poginulo, a više od 30 ranjeno u pucnjavi koja se dogodila u srednjoj školi u Gracu. Austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karneru najpre je potvrdio da je ubijeno šest osoba ženskog pola i tri osobe muškog pola, a kasno popodne stigla je vest da je u bolnici preminula i deseta žrtva. Takođe, navedeno je i da je napadač izvršio samoubistvo u toaletu škole kada mu je policajac prišao.  

Dodao je da se više od deset osoba, od kojih su neke u teškom stanju, nalazi na lečenju u bolnicama u Gracu. Najavljena je i trodnevna žalost zbog tragedije.

Napadač je identifikovan kao dvadesetdvogodišnji Artur A, bivši učenik te škole, povučene ćudi i osoba koja je bila žrtva vršnjačkog zlostavljanja, preneli su austrijski mediji. Krivični dosije nije do sada imao, a zločin je izvršio pištoljem i sačmaricom, koje je kupio malo pre zločina. Ova tema jako je osetljiva i za Srbiju, zbog događaja od 3. i 4. maja 2023. godine, pa je UNA o čitavoj novonastaloj situaciji razgovarala sa kriminologom Ratomirom Antonovićem.

Ovaj zločin za mnoge u našoj zemlji predstavlja retraumatizaciju i podsetnik na ubistva u OŠ "Vladislav Ribnikar", Duboni i Malom Orašju. Kako se nositi sa tim?

"Veoma teško i ovo je jedna dodatna viktimizacija svih žrtava, roditelja, dece koja su nažalost stradala ovde kod nas u Beogradu... To je u svetu jedna, da kažem redovna i česta pojava, nažalost, i bojim se da je to upravo i uvezeno iz tog dela sveta jer to nije bilo kod nas ranije svojstveno. Nama je taj Ribnikar negde bio jedna vrsta otrežnjenja da može nešto tako i kod nas desi jer mi smo duboko verovali da su naše škole bezbedne i da takva situacija ne može da se dogodi. Nažalost, desilo se, i to je upravo kopirano iz tog dela sveta odakle nam danas dolazi i ova informacija", rekao je na početku razgovora za UNU Antonović.

Da li u ovom slučaju može da se povuče paralela sa tim ubistvima koja su potresla našu zemlju?

"Naš slučaj je prilično specifičan, zato što mi imamo najmlađeg masovnog ubicu na svetu. Taj naš K. K. je, dakle, najmlađi. Drugo, on nije izvršio samoubistvo - obično se ta nesrećna okolnost završava samoubistvom, kao što je i danas bio slučaj. Međutim, kod nas je K. K. ostao živ i razmišljamo šta će dalje da bude s njim, da li će ostati u toj specijalizovnoj ustanovi... Vidimo da se majka trudi da ga iz te ustanove izbavi i da ode na neko drugo mesto. To će, na kraju krajeva, verovatno da bude predmet nekog razmatranja - šta će se dalje sa njim raditi. Ono što jeste karakteristično za sve ove slučejeve je da postoji veliki broj žrtava koje su veoma mlade, dakle u pitanju su deca i ono što uvek prati te slučajeve je dodatno potresanje i uznemirenje javnosti, ne samo te države, nego na jednom globalnom nivou".

Pritom u Gracu imamo i veliki broj povređenih, reč je o više desetina ranjenih.

"I to je veliki znak pitanja, bar ono što smo čuli - da ima i dosta teško povređene dece. Pitanje je da li će oni moći da nastave svoj život normalno ili će imati nekih trajnih posledica. I to je ono što negde zaista ostavlja tešku sliku na ovaj događaj, jer ako neko dete, ne daj bože, ostane trajni invalid, kakav će biti kvalitet njegovog života?".

Ko je u konkretnom slučaju zakazao? Da li je za zločin odgovorno društvo, ili sistem, okruženje ubice ili sam počinilac?

"Tu ima više segmenata, to je jedan slojevit problem. I tu problem treba tražiti i u unutrašnjem i u spoljnim faktorima. Unutrašnji faktori su faktori koji se tiču same psihologije tog izvršioca krivičnog dela, na koje uglavnom ne može nešto epohalno da se utiče, i spoljni, ili socijalni faktori, gde imamo delovanje porodice, delovanje države, društva, delovanje obrazovanog sistema, medija"...

Na koji način ovakva dela mogu da se spreče, odnosno preduprede?

"To je moguće jedino jednom prevencijom, koja mora da se radi bukvalno od samog najranijeg uzrasta, predškolskog, gde deca moraju da budu usmeravana da eventualne probleme, koflikte, sukobe, rešavaju razgovorom, a ne nasiljem. To je suštinski problem. Jer mi ne možemo rešavati problem podizanjem sankcija i zastrašivanjem ili spuštanjem starosnog cenzusa. Dakle, prevencija ključna za rešenje problema", zaključio je Ratomir Antonović.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()