Vremenski okvir za potpisivanje sporazuma je neizvestan jer je Azerbejdžan rekao da je preduslov za to promena ustava Jermenije
Jermenski i azerbejdžanski činovnici rekli su danas da su usaglasili tekst mirovnog sporazuma za okončanje gotovo četiri decenije dugog sukoba između zemalja južnog Kavkaza.
Dve postsovjetske države vodile su niz ratova od kasnih 1980-ih kada se Nagorno-Karabah, azerbejdžanska regija koja je u to vreme imala većinom etničko jermensko stanovništvo, odvojila od Azerbejdžana uz potporu Jermenije.
Jermensko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da je s njihove strane završen nacrt mirovnog sporazuma s Azerbejdžanom.
"Mirovni sporazum spreman je za potpisivanje. Republika Jermenija je spremna da počne konsultacije s Republikom Azerbejdžan o datumu i mestu potpisivanja sporazuma", saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Jermenije.
Azerbejdžansko ministarstvo spoljnih poslova navelo je u svom saopštenju da sa zadovoljstvom primećuje da su pregovori o tekstu nacrta Sporazuma o miru i uspostavljanju međudržavnih odnosa između Azerbejdžana i Jermenije zaključeni.
Vremenski okvir za potpisivanje sporazuma je neizvestan jer je Azerbejdžan rekao da je preduslov za to promena ustava Jermenije, za koji kaže da implicitno polaže pravo na njenu teritoriju, prenosi Index.hr.
Jermenija poriče takve tvrdnje, ali je premijer Nikol Pašinjan nekoliko puta poslednjih meseci rekao da temeljni dokument zemlje treba da se izmeni i pozvao na referendum kako bi se to učinilo. Datum još nije određen.
Izbijanje neprijateljstava u kasnim 1980-im podstaklo je masovno proterivanje stotina hiljada većinom muslimanskih Azera iz Jermenije i Jermena, većinom hrišćana, iz Azerbejdžana.
Mirovni pregovori počeli su nakon što je Azerbejdžan silom vratio Nagorno-Karabah u septembru 2023, što je nateralo gotovo svih 100.000 Jermena s tog područja da pobegnu u Jermeniju.
Obe strane rekle su da žele da potpišu sporazum okončanju dugotrajnog sukoba, ali napredak je bio spor, a odnosi napeti. Njihova zajednička granica duga 1.000 kilometara zatvorena je i snažno militarizovana.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.