Bez zdravih okeana, nema zdrave Zemlje: Da li će čovečanstvo uspeti da opstane na planeti?

Sporazum će stupiti na snagu tek kada ga ratifikuje 60 zemalja, a zaključno sa 8. junom to su učinile samo 32 zemlje

Autor: Srđan Ristić
10.06.2025. 20:16
  • Podeli:
karola, korali, morske ribe, more, okean - profimedia-1009018433-68485fd7d5926.webp Foto: Profimedia

Okeani su ključni za stabilizaciju Zemljine klime. Oni generišu polovinu kiseonika koji udišemo, upijaju oko 30 odsto emisija ugljen-dioksida i obuhvataju više od 90 odsto viška toplote izazvane tim emisijama. Bez zdravog okeana, upozoravaju stručnjaci, klimatski ciljevi ostaće van domašaja, zato je otvorena treća Konferencija Ujedinjenih nacija o okeanima.

Poslednjih godina sve je veći pritisak na zemlje da višedecenijska obećanja o zaštiti mora pretvore u konkretna dela. Samit koji traje nedelju dana dolazi u trenutku kada je tek nešto manje od tri odsto okeana efikasno zaštićeno.

To je daleko ispod dogovorenog cilja da se do 2030. godine sačuva 30 odsto kopna i mora.

„Zaštićena morska područja su nam mnogo važna. Naravno zbog prirode i planete, ali i zato što su izvor života za priobalne zajednice širom sveta. Dakle, ona su od vitalnog značaja i veoma je bitno da ih zaštitimo“, kaže izvršni direktor fondacije „Oceana UK” Hugo Tagholm.

Na vrhu ovogodišnje agende je diplomatska trka za ratifikaciju Sporazuma o otvorenom moru. Usvojen 2023. sporazum bi prvi put omogućio nacijama da uspostave zaštićena morska područja u međunarodnim vodama, koje ne pripadaju nijednoj zemlji, a pokrivaju skoro dve trećine okeana.

„Sporazum o otvorenom moru je ključan da bismo zaštitili biodiverzitet u okeanu koji pokriva polovinu planete, a o kom niko ranije nije brinuo jer nije postojao zakon. Zato je ova konferencija UN o okeanima prekretnica. Nadamo se da će što više zemalja ratifikovati sporazum u narednih nekoliko dana“, objašnjava direktorka Alijanse za otvoreno more Rebeka Habard.

Sporazum će stupiti na snagu tek kada ga ratifikuje 60 zemalja. Zaključno sa 8. junom, to su učinile samo 32 zemlje, među kojima su Južna Koreja, Francuska i zemlje Evropske unije.

S druge strane, još uvek ga većina velikih okeanskih zemalja nije prihvatila, uključujući i ostatak zemalja G20.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()