Psiholog upozorava: "Ova reč, od samo tri slova, uništava stotine veza i brakova"

Studije pokazuju da osećaj nepravde aktivira snažne emocionalne reakcije

10.06.2025. 23:59
  • Podeli:
shutterstock_2416784169 ljubav veza raskid razvod seks zabrinutost svađa preljuba prevara tuga bol-68160bd61dd2a.webp Foto: Shutterstock

Na prvi pogled, ideja o pravednosti zvuči kao nešto ispravno, čak i plemenito. Uostalom, što može biti razumnije od želje da stvari budu poštene? 

Ipak, nakon 34 godine iskustva i preko 42.000 kliničkih sati savetovanja s klijentima, Džefri Bernštajn, psiholog i autor sedam knjiga ,može reći ovo: reč “fer” često je tiha, ali moćna pretnja zdravim odnosima, piše Psychology Today.

“Molim vas, saslušajte me. Problem nije u samoj pravednosti, već u tome kako je doživljavamo – kruto, subjektivno i kroz prizmu sopstvenih očekivanja. Kažemo: ‘Želim da bude fer’, ali ono što zapravo mislimo je: ‘Želim ono što mislim da zaslužujem’. To je zamka poštenja”, dodaje.

Pravednost je snažna mentalna prečica (heuristika) kojom brzo prosuđujemo šta je dobro, a šta loše, ko daje dovoljno, a ko zakida. Intuitivna je, emocionalna i deluje u trenu. Ali, kao i sve heuristike, sklona je greškama.

Studije pokazuju da osećaj nepravde aktivira snažne emocionalne reakcije, uključujući ljutnju, teskobu i potrebu za kaznom. Ali važno je razumeti: ono što smatramo poštenim nije objektivno. Ono zavisi od naše lične percepcije – koliko mi ulažemo, a koliko mislimo da drugi vraćaju.

“I to viđam svuda: u roditeljstvu, partnerskim odnosima, na radnom mestu, u porodičnim poduzećima. Zanimljivo je da je ‘To nije fer!’ jedna od najčešćih rečenica koje izgovaraju emocionalno reaktivna deca”, kaže dr. Bernštajn.

Retko uzimamo u obzir sve ono što ne vidimo: neizrečeni trud, mentalno opterećenje, različite životne okolnosti ili jednostavno – drugačiji stil izražavanja brige.

Zdravija pitanja od „Da li je ovo fer?“

Umesto da vodite računicu, pokušajte da se zapitate:

Da li ovo funkcioniše za oboje?

Da li cenimo ono što svako od nas donosi u vezu?

Da li su moja očekivanja jasna – ili ih samo tiho sabiram?

Pravednost nije problem. Problem je vezanost za nju. Kada „šta je pravedno“ postane važnije od povezanosti, komunikacije i saosećanja, ta potreba postaje tihi otrov za vezu. Život nije matematička jednačina – a veze nisu knjigovodstvo. 

Snaga veze ne leži u savršenoj ravnoteži davanja i primanja, već u spremnosti da se ponekad da više – iz ljubavi, iz razumevanja, iz želje za povezivanjem.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()