YouTube ima na hiljade sličnih nerešenih tužbi
Foto: ShutterstockPlatforma u vlasništvu kompanije Google suočava se sa hiljadama nerešenih tužbi koje se odnose na zavisnost od društvenih medija.
Nakon slične tužbe s početka ove godine, Google se nagodio sa maloletnim licem poznatim pod inicijalima "R.K.C.", koje je tvrdilo da su mu platforme društvenih medija nanele štetu, preneo je Rojters. Uslovi nagodbe su poverljivi, kažu advokati. Isti tužitelj je takođe tužio kompanije Meta, Snap i TikTok, a suđenja po tim tužbama trebalo bi da počnu sledećeg meseca.
YouTube ima na hiljade sličnih nerešenih tužbi, pa ovaj drugi slučaj predstavlja test za mnoge koji predstoje.
"Naš fokus ostaje na kreiranju proizvoda prilagođenih uzrastu i roditeljskih kontrola koje ispunjavaju to obećanje", naveo je portparol Google-a u saopštenju za Rojters, dodajući da je slučaj rešen sporazumno.
Prvo suđenje pokrenula je dvadesetogodišnja devojka poznata kao "K.G.M.", koja je takođe tvrdila da joj je naneta šteta zbog zavisne prirode društvenih medija. Ona je dobila taj spor i presuđena joj je odšteta od šest miliona dolara, pri čemu je Meta platila tri miliona, a YouTube preostala tri miliona dolara. YouTube je obećao da će uložiti žalbu na tu presudu, navodeći da je "odgovorno izgradio platformu za striming, a ne sajt društvenih medija".
Više od 3.300 tužbi koje se odnose na zavisnost od društvenih medija trenutno čeka na rešavanje pred državnim sudovima u Kaliforniji, dok su još 2.600 tužbi podneli pojedinci, školski okruzi, opštine i savezne države pred saveznim sudom u Kaliforniji. To je samo jedna savezna država (doduše najveća), ali je lako uočiti razmeru problema za YouTube i druge platforme ukoliko svaki tužitelj dobije višemilionsku odštetu. Platforme društvenih medija su se nedavno nagodile (ili se suočavaju) sa tužbama u Kentakiju, Njujorku i brojnim drugim američkim jurisdikcijama.
Meta i druge platforme osporavaju tvrdnje da njihove platforme izazivaju zavisnost. Međutim, advokat u prvom slučaju koji je uključivao K.G.M. izjavio je da interna komunikacija samih kompanija pobija te tvrdnje. "Ovo je prvi put u istoriji da je porota čula svedočenja rukovodilaca i videla interna dokumenta koja, po našem mišljenju, dokazuju da su ove kompanije izabrale profit umesto dece", rekao je Džozef Van Zant još u martu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.







