Premijer Macut u Banjaluci: "Srbija nastavlja da bude pouzdan i snažan oslonac Republici Srpskoj"

Infrastrukturno povezivanje Srbije i Republike Srpske jedan od prioriteta

23.06.2026. 12:21
  • Podeli:
savo minić i đuro macut FOTO TANJUG VLADA RS-6a3a5de654d83.webp Foto: TANJUG/VLADA RS

Predsednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut sastao se danas u Banjaluci sa predsednikom Vlade Republike Srpske Savom Minićem, u okviru nastavka intenzivne saradnje Srbije i Srpske usmerene ka jačanju institucionalnih veza i realizaciji zajedničkih projekata od značaja za građane sa obe strane Drine.

Premijeri Macut i Minić razgovarali su o unapređenju saradnje u oblastima zdravstva, obrazovanja, nauke, infrastrukture, privrede i saobraćajnog povezivanja, kao i o nastavku realizacije zajedničkih razvojnih inicijativa, navodi se u saopštenju vlade Srbije.

Macut je poručio da politika mora da se meri konkretnim rezultatima i naglasio da je cilj zajedničkog delovanja realizacija projekata koji građanima donose neposrednu korist.

Kako je naveo, infrastrukturno povezivanje Srbije i Republike Srpske predstavlja jedan od prioriteta, jer svaki novi put, most ili saobraćajna veza doprinose bržem razvoju, snažnijoj privredi i boljem kvalitetu života.

On je ukazao i na značaj saradnje u oblasti nauke i visokog obrazovanja, ocenivši da je ulaganje u znanje najvažnija investicija koju jedno društvo može da napravi, te da postoji prostor za intenzivnije povezivanje univerziteta, naučnih institucija i istraživača kroz zajedničke projekte.

Macut je istakao i važnost jačanja kulturne i prosvetne saradnje, kroz podršku razmeni učenika, studenata, umetnika i naučnih radnika, kao i kroz očuvanje zajedničkog jezika, tradicije i kulturnog nasleđa.

Premijer Srbije poručio je da će Srbija nastaviti da bude pouzdan i snažan oslonac Republici Srpskoj i da sa njenim institucijama razvija partnerske odnose zasnovane na međusobnom poštovanju, odgovornosti i zajedničkoj viziji razvoja.

Sastanku su prisustvovali i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija akademik prof. dr Bela Balint, ministar bez portfelja zadužen da prati stanje, predlaže mere i učestvuje u koordinaciji aktivnosti u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević, v.d. direktorka Fonda za nauku Darija Kisić i ambasador Srbije u Bosni i Hercegovini Ivan Todorov.

U delegaciji Vlade Republike Srpske bili su ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Draga Mastilović, ministar saobraćaja i veza Zoran Stevanović, pomoćnik ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Dragan Jevtić i pomoćnik ministra za evropske integracije i međunarodnu saradnju Helena Krnetić.

Preuzmite mobilnu aplikaciju:

Get it on Google PlayDownload on the App Store
  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()