Amerika očekuje smenu na čelu OHR-a
Foto: REUTERS/Antonio BronicAmerički Stejt department saopštio je danas da očekuju da u junu ode Kristijan Šmit, kao i da očekuju da novi visoki predstavnik bude izabran do kraja meseca.
Stejt department je za agenciju Fena naveo da se u javnosti očekivalo da će na sastanku PIK-a, održanom početkom juna, biti izabran novi visoki predstavnik s ciljem da se obezbedi stabilnost BiH.
Kako se navodi delegacija SAD-a nastojala je da postigne konsenzus oko zajedničke vizije i italijanskog kandidata koji poseduje odgovarajuće kvalifikacije, prenosi RTRS.
Ističe se da su SAD konstatovale neuspeh evropskih partnera da postignu konsenzus oko evropskog kandidata i da su razočarane što su te podele sprečile PIK da ispuni svoj zadatak i izabere novog visokog predstavnika.
"Kao što je navedeno u njegovom obraćanju Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, očekujemo da Šmit u junu napusti dužnost. Takođe, očekujemo da novi visoki predstavnik preuzme dužnost do kraja juna. SAD nastavljaju da podržavaju Dejtonski mirovni sporazum i teritorijalni integritet BiH", navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
Sednica Upravnog odbora PIK-a, trebalo bi da bude održana krajem juna.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.







