Bivši ambasador Palestine u Srbiji: "SAD preuzele obaveze koje značajno idu u prilog Iranu"

Memorandum o razumevanju SAD i Irana otvara put za pregovore o okončanju ratnih sukoba

25.06.2026. 19:38
  • Podeli:
iran i sad shutterstock_2712373429-6a3d2ab0e35bf.webp Foto: Shutterstock

Nekadašnji ambasador Palestine u Srbiji Mohamed Nabhan izjavio je danas da Memorandum o razumevanju, koji su potpisali američki predsednik Donald Tramp i iranski predsednik Masud Pezeškijan, a koji otvara put za pregovore o okončanju nedavnih ratnih sukoba i kontroli nuklearnog programa, pokazuje da su SAD preuzele na sebe šest obaveza koje značajno idu u prilog Iranu - da će se povlačiti sa Bliskog istoka, da će odblokirari iranske luke, da više neće napadati Iran, da će povući sankcije i osloboditi novac, što se i realizuje. 

"Najbitnije je što se SAD obavezuju da će napraviti fond od 300 milijardi dolara kako bi platili Iranu za reparaciju. Postojao je nuklearni dogovor između SAD i Irana koji je Barak Obama napravio, i Tramp je iz toga izašao 2018. godine svojevoljno. Iran se od tada oseća slobodnim da razvija svoj nuklearni program. Iran nije zemlja od juče, to je kultura koja postoji hiljadama godina i ne zavisi od pojedinaca ili nekog vođe", istakao je on za K1 televiziju govoreći o pregovorima Irana i SAD. 

Na pitanje zbog čega američki saveznici na Bliskom istoku nisu zadovoljni Memorandumom koji su potpisali američki i iranaki predsednik, Nabhan je rekao da je ovaj rat Irana i Amerike donekle promenio Bliski istok politički, istakavši da sve zemlje Zaliva koje su saveznici SAD, sada se osećaju da su Amerikanci njih ostavili na cedilu bez ikakve odbrane. 

Kako je naveo, američke baze moje postoje u tim zemljama Zaliva a koje su oni finansirali i koje bi trebalo da garantuju bezbednost, uopšte nisu pritekle u pomoć tokom ovog sukoba, što je navelo druge zemlje poput Egipta, Saudijske Arabije, Turske i Pakistana da se povuku. 

"Nedavno je održan sastanak ministara spoljnih poslova tih zemalja, kako bi osnovali neki politički blok jer se Amerikanci povlače sa Bliskog istoka s obzirom na to da to stoji kao obaveza u ovom sporazumu", izjavio je on. 

Nabhan je napomenuo da se američko prisustvo na Bliskom istoku dokazalo kao bezvredno, odnosno da je to prisustvo bilo jedino u funkciji odbrane Izraela. 

Dodao je da je Izrael iz ovog sukoba izašao oslabljen i da se pokazalo da bez Amerike Izrael više ne može sam da ratuje ni jedan dan. 

"Sve se vraća na palestinsko pitanje. Amerika tu mora da bude ključni faktor jer je Tramp osnovao plan od 20 tačaka za rešenje situacije u Gazi i od toga nije ništa urađeno. Svi ovi događaji su dokazali da bez rešenja palestinskog pitanja nema mira na Bliskom istoku", poručio je on. 

Preuzmite mobilnu aplikaciju:

Get it on Google PlayDownload on the App Store
  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()