Propao sporazum, bukti rat na Bliskom istoku: Teheran zapretio posle američkih udara

Iran oštro odgovorio na američke udare

27.06.2026. 12:51
  • Podeli:
profimedia-1087808804 iran zastave vojnik iranski vojska-69ceb859a6d79.webp Foto: AA/ABACA/Abaca Press/Profimedia

Iran je danas osudio najnovije američke vazdušne napade na nekoliko lokacija duž svoje južne obale zemlje, ocenivši ih kao "flagrantno kršenje" Memoranduma o razumevanju (MoU) postignutog posredovanjem Pakistana.

"Vazdušni napadi američke terorističke vojske na iranske obalske nadzorne objekte predstavljaju jasno kršenje člana 2(4) Povelje Ujedinjenih nacija i otvoreno kršenje člana 1 Memoranduma o prekidu vatre", navelo je Ministarstvo spoljnih poslova Irana, prenosi Press.tv.

Ministarstvo je dodalo da su "cionistički okupacioni i aparthejdski režim, u koordinaciji sa Sjedinjenim Američkim Državama, istovremeno napali Liban", što je, prema oceni Teherana, takođe, kršenje sporazuma o prekidu vatre.

"Islamska Republika Iran će svom snagom braniti svoj suverenitet, bezbednost i nacionalne interese", navodi se u saopštenju, uz pozivanje na pravo Irana na samoodbranu prema članu 51 Povelje UN.

Ministarstvo je saopštilo da su iranske oružane snage izvele odbrambene napade na "ciljeve povezane sa američkim agresorskim snagama" kao odgovor na napade, navodeći da odgovornost za posledice snosi "američki režim koji je izvršio agresiju i prekršio dogovor, kao i sve strane koje su saučestvovale u njegovim agresivnim akcijama".

U saopštenju se pozivaju sve zemlje na južnoj obali Persijskog zaliva da poštuju princip dobrosusedstva i da ne dozvole da njihova teritorija i objekti budu korišćeni za napade na Iran.

Iransko Ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je generalnog sekretara UN, Savet bezbednosti i druge međunarodne institucije da ne ostanu ravnodušni prema flagrantnom kršenju osnovnih principa Povelje UN i međunarodnog prava od strane SAD i da ispune svoje pravne i moralne obaveze u očuvanju regionalnog i međunarodnog mira i bezbednosti.

Američka Centralna komanda (CENTCOM) saopštila je sinoć da je izvela napade na, kako tvrdi, iranska skladišta raketa i dronova, kao i obalske radarske položaje, kao odgovor na napad iranskih oružanih snaga na brod koji je prolazio kroz Ormuski moreuz.

Korpus garde Islamske revolucije (IRGC) izveo je nekoliko sati kasnije napade na američke vojne ciljeve u regionu u znak odmazde.

Američki napadi usledili su nešto više od nedelju dana nakon što su Teheran i Vašington potpisali Memorandum iz Islamabada, čiji je cilj bio okončanje američko-izraelskih ratnih dejstava na svim frontovima, uključujući u Libanu, ukidanje američkih sankcija, povlačenje američke pomorske blokade prema Iranu i obnavljanje komercijalnog saobraćaja kroz Ormuski moreuz u roku od 30 dana.

Preuzmite mobilnu aplikaciju:

Get it on Google PlayDownload on the App Store
  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()