Danas je Svetski dan roda: UNA istražuje - šta dugonoge ptice vraća iz godine u godinu u Srbiju?

U Novom Sadu nalazi se druga najveća kolonija roda u Evropi

Autor: Srđan Ristić
24.06.2026. 20:00
  • Podeli:

Danas se obeležava Svetski dan roda. Ne postoji osoba koja se ne razneži kada vidi te ptice, a u našoj kulturi one se smatraju simbolom sreće, blagostanja i novog života, dok njihov povratak znači da je proleće iza ugla. 

U našoj zemlji njihov broj se povećava, ali za njih i dalje postoje ozbiljne pretnje.

Ukoliko se vozite Vojvodinom, velika je verovatnoća da prolazite upravo ispod njihovog gnezda. Najviše roda ima u tom delu Srbije. 

Na nacionalnom popisu pre dve godine, od 1.597 aktivnih gnezda, čak 80 odsto bilo je u Vojvodini. Zbog toplije klime, sve više njih i prezimi kod nas, ali većina ipak migrira pre hladnog dela godine – u Indiju ili, češće, na jug Afrike.

"Recimo ove koje idu za Afriku, one u jednom pravcu prelete 12 hiljada kilometara, tako da to je višemesečni put. One kod nas dolaze uglavnom mart-april i već negde krajem avgusta mladunci se okupljaju u jata, odrasle jedinke takođe, i kreću na put. Ono što je meni interesantno kod belih roda jeste da mladunci koji su se izlegli se okupljaju u jata i kreću na put pre svojih roditelja: oni ne znaju put, to je i dalje jedna vrsta misterije kako ptice migriraju", rekao je za UNU Uroš Stojiljković iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Te mlade rode, koje su se izlegle u našim krajevima, dok ne postignu polnu zrelost lutaju Afrikom, a onda se posle dve-tri godine vrate kod svojih roditelja u Srbiju. 

Sigurno im je ovde dobro, jer se u Novom Sadu nalazi druga najveća kolonija roda na jednom mestu u čitavoj Evropi. Kada se vozite auto-putem prema Subotici, s leve strane videćete napušteni objekat, a one se nalaze na betonskim stubovima visine 20 metara.

"Ove godine smo izbrojali 75 gnezda, iz godine u godinu raste, od 2014. je bio samo jedan par, onda svake godine sve više i više. Prošle godine smo imali 61 par, sada imamo 75", dodaje Stojiljković.

To mesto im odgovara, jer je u blizini deponija, tako da ima mnogo hrane, a one su svaštojedi koji se lako prilagode. Kolonija bolja od ove postoji samo na severu Španije. 

"To su za njih idealni uslovi i naravno neverovatna atrakcija za Novi Sad. Nadamo se da ni na koji način neće biti ugroženo, već da će se iskoristiti možda i kao prilika za razvoj nekog ptičjeg turizma", rekao je Stojiljković. 

Dakle, rode su se konačno vratile, a na nama je da ih pazimo i čuvamo. Da čuvamo njihova staništa koja su ozbiljno ugrožena. 

Zamislite da preletite 12.000 kilometara, a da je bara u kojoj ste se hranili – sada zatrpana. Ipak, gubitak staništa samo je deo problema. Ove ptice se kod nas suočavaju sa opasnošću od udara struje na banderama, dok globalno trpe posledice klimatskih promena. 

Kada se tome doda i surovi krivolov na Bliskom istoku preko kojeg preleću, jasno je da rodama nije lako, ali ono što mi sigurno možemo jeste da tim divnim pticama ovde u Srbiji budemo dobri domaćini.

Video materijal napravljen dronom ustupio na korišćenje Nenad Mihajlović i ovim putem mu se redakcija UNA televizije na tome zahvaljuje.

Preuzmite mobilnu aplikaciju:

Get it on Google PlayDownload on the App Store
  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()