Majka ubijene devojčice Adriane za UNU o slučaju "Ribnikar": "Nema dokaza da su ubijena deca bila nasilna prema Kosti"
U emisiji „Podne“ razgovarali smo sa majkom ubijene devojčice Adriane, Biljanom Paunović
Autor: Web UNA TV
23.06.2026. 19:35
Podeli:
Kad majka izgovori da joj je dete ubijeno sa sedam metaka u školi, na mestu koje je trebalo da bude najsigurnije, onda to više nije samo vest, ni samo presuda roditeljima ubice.
To je rana koja ne zarasta, bol koja ne prolazi i pitanje koje i danas para Srbiju: kako je moguće da su devet detinjstava i život jednog čuvara tako brutalno ugašeni, a da niko neće odgovarati za to?
Posle presude roditeljima maloletnog ubice Koste Kecmanovića, majka ubijene Adriane Dukić, izgovorila je reči od kojih zastaje dah, da su njenu ćerku ubili ne samo meci, već i tuđi propusti, odsustvo odgovornosti, ljubavi i granica.
U zemlji koja još pokušava da se probudi iz noćne more slučaja „Ribnikar“, razgovarali smo u emisiji „Podne“ sa majkom ubijene devojčice Adriane, Biljanom Paunović.
,,Jako je teško odgovoriti na pitanje kako je nama. Ako pričamo o mom porodičnom životu svaki dan je borba. Tražite dah, tražite vazduh, tražite razloge i smisao da nastavite dalje i to je jako teško. Moj život su moja deca, ceo život, otet mi je deo moje radosti i mnogo je teško. Što se društva tiče, mislim da zapravo ova presuda nije kraj. Mislim da je presuda tek početak našeg društva gde zaista treba da izvučemo pouke iz te tragedije i da vidimo kako ćemo dalje. Lepo je da pominjemo godišnjicu stradale dece i Dragana. Lepo je da se pojavljujemo po suđenjima i tako dalje, ali moj lični utisak nakon te presude je da sam se ja osećala toliko prazna“, rekla je Paunović za UNU i dodala:
„Takvu prazninu sam osećala i pitala se i šta sada, i šta dalje? To je i sudija lepo rekao na kraju - da ne smemo da stanemo tu i da mi kao društvo moramo da se pokrenemo i ozbiljno poradimo na zakonima, prevenciji i prosto otvorilo je sve ovo dosta sistemskih pitanja. Ima tu mnogo toga da se radi, mislim zaista je to pitanje koje se tiče svih nas koji danas imamo još dece, jer i ta naša deca će imati decu i kako da ih zašitimo? Na koji način? Mi konkretno roditelji smo poslali zahtev Ministarstvu zdravlja kako bismo pokrenuli inicijativu o izmenama Zakona i o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama", istakla je Paunović.
Majka ubijene devojčice kaže da bi trebalo da bude zadovoljna što je presuda takva da su dodeljene maksimalne kazne roditeljima dečaka ubice, ali da ne može biti zadovoljna time što pravda neće biti zadovoljena.
„Pravda ovde ne postoji, ovo je kaznica, nije kazna. Realno je da dobiju 14 godina po detetu ubijenom, ali naše sudstvo to ne omogućava. Tu nikada pravde neće biti. Svako ročište mi je bilo jako mučno, posle svakog sam se oporavljala po sedam dana, sa milion pitanja u glavi. Dobro je što su završne reči i presuda bile otvorene i što je javnost mogla da dobije odgovore na mnoga pitanja i da shvate kakva je atmosfera bila. Svaki put proživljavamo 3. maj, pogodilo me je što je Adriana spomenuta dva puta u presudi. On je nju overavao, sedam hitaca u nju, jako me je pogodilo, to je mnogo teško, tu nema pravde, nema opravdanja ni za koga. Kosta je pucao na decu, a roditelji su ti koji su mu omogućili pristup oružju“, rekla je Paunović.
Ističe i da roditelji dečaka ubice nisu pokazivali emocije i ne razumeju svoju odgovornost u ovom slučaju.
„Oni su dete obrazovali, ali ga nisu vaspitali. Trinaest godina nisu uspeli da pokažu detetu opšte vaspitanje, da mu pokažu empatiju prema drugom ljudskom biću. Nema nijednog dokaza da su ubijena deca bila nasilna prema Kosti, ali dokazi postoje da je u njemu problem, da se ne oseća prihvaćeno, a roditelji nikako da se zapitaju da li je u njemu problem i da krenu od sebe. Kosta je hteo da pobegne iz kućne atmosfere u kojoj je živeo“.
Majka ubijene devojčice kaže da pokušava da nastavi dalje i nađe razlog za dalji život i da svaki trenutak života nosi tugu sa sobom.
„Imam još dvoje dece, zbog njih moram da idem dalje, ta deca nisu ništa ni tražila ni zaslužila, ja moram da budem majka kakva im treba. Oni su izgubili sestru, ali i roditelje, mi više nismo isti majka i otac kakvi smo bili. Tu tugu nosimo doživotno, svaki trenutak srećan nosi i tugu, tako je od momenta kada sam im javila da im je sestra ubijena. Kako da decu naučim da se nose sa tugom? Prestala sam da radim da bih bila sa svojom decom non-stop, da budem uz njih uz svaki momenat tuge. Svaki dan pominjemo Adrianu“, rekla je Biljana Paunović za UNU.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.